Czytelnia


Czy dieta ma wpływ na trening?

Opublikowano: 27 stycznia 2021 przez Urszula Pietraszek-Wojnach

Jaka dieta taki trening.

Nie będzie dobrego treningu bez odpowiednio skomponowanego jadłospisu!

Z własnego doświadczenia wiem, jak istotne dla efektywnego treningu jest odpowiednie odżywianie. W moim przypadku dieta w dużej części była i jest filarem efektywnego wysiłku fizycznego. Zawsze należy przykładać wagę do tego, co jemy przed ćwiczeniami i zaraz po nich.

Duża część moich pacjentów, pacjentek, która do mnie trafia to osoby trenujące, często dosyć intensywnie. Szukają pomocy fachowca, ponieważ borykają się np. z problemem braku redukcji wagi pomimo włączonych ćwiczeń, mają problem ze zmęczeniem, brakiem sił czy nawet z odpornością swojego organizmu. Przyczyn wyżej wymienionych problemów może być kilka, np. zbyt mało dostarczanych kalorii w stosunku do RMR ( spoczynkowego tempa metabolizmu), zbyt obciążający czy też niewłaściwie dobrany trening, źle zbilansowane menu (brak odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, makro i mikroelementów), częste treningi na czczo, rezygnacja z kolacji, niedostateczny czas regeneracji i wypoczynku, jakiego wymaga organizm każdego z nas.

Właśnie, na przykład zmęczenie. W sensie naukowym to brak zdolności do określonego poziomu prędkości bądź mocy. To rozbieżność między zapotrzebowaniem na energię naszych mięśni a zapasem energii w formie ATP (adenozynotrifosforan to nukleotyd stanowiący źródło energii w komórkach ). W przypadku restrykcyjnych diet czy stałego pomijania posiłków w ciągu dnia bądź „wrzucania” do żołądka czegokolwiek, pozbawiamy nasz organizm niezbędnego „ paliwa” do ćwiczeń oraz np. białek budulcowych dla naszych mięśni. Skutkuje to ogólnym osłabieniem organizmu, spadkiem masy mięśniowej, osłabieniem pracy serca i naszej tarczycy, obciążeniem nadnerczy.

Jako dietetyk, moim podopiecznym pomagam w zbilansowaniu odpowiedniej dla nich diety, kładę również nacisk też jako specjalista odnowy biologicznej na regenerację powysiłkową, która jest bardzo istotna, a niestety często pomijana.

Jeżeli chcesz wnieść swój trening na wyższy poziom, zacząć skuteczniej spalać tkankę tłuszczową, a nie, tracić masę mięśniową, umów się na konsultację dietetyczną w Ełku. Gwarantuję, że współpracując ze mną zaczniesz osiągać oczekiwane efekty i osiągniesz zamierzony cel!

Urszula Pietraszek-Wojnach

Chcesz dowiedzieć się od nas czegoś więcej?