Ograniczmy herbatę z dodatkiem cytryny

Opublikowano: 9 września 2015 przez Urszula Pietraszek-Wojnach

Wiele osób ma zwyczaj np. przy przeziębieniu, popijać herbatę z miodem i cytryną. Otóż w liściach herbaty znajduje się związany glin w formie praktycznie niewchłanialnej. Nawet po zaparzeniu, glin nie przechodzi do naparu, pozostaje w fusach. Jeśli jednak dodamy do herbaty plasterki lub sok z cytryny, powstanie cytrynian glinu, który w takiej postaci jest wysoce przyswajalny.

Wiele badań naukowych wykazuje, że pierwiastek ten kumuluje się w naszym układzie nerwowym i po wielu latach, może przyczyniać się, np. do choroby Alzheimera. Oczywiście nic nam się nie stanie, jak wypijemy od czasu, do czasu taką herbatę. Problem może pojawić się, przy regularnym delektowaniu się takim naparem. Mała uwaga: jeśli zaparzymy herbatę, następnie oddzielimy od niej fusy i dopiero potem dodamy sok z cytryny, to nasz organizm przyjmie taką samą, nieznaczną ilość glinu, jak gdybyśmy nie dodali cytryny. Kwas cytrynowy rozpuszcza glin zawarty w liściach, a nie w naparze.

Na koniec dodam, że kwaśnych produktów, takich jak kapuśniak, porzeczki, rabarbar nie powinno się przyrządzać czy też przechowywać w aluminiowych garnkach lub w folii aluminiowej. Zachodzi wtedy taka sama reakcja jak suszu z herbaty z cytryną- powstaje wchłanialna forma glinu.

Uważajmy również na dodatki do żywności, czytajmy etykiety. Dodatki zawierające glin, to: czerwień koszenilowa (E124), żółcień pomarańczowa (E110), koszenila (E120), żółcień chinolinowa (E104), oraz aluminium (E173). W sierpniu, 2014 roku, Unia Europejska całkowicie zakazała, stosowania krzemianu glinowo-wapniowego (E556), kaolinu (E559) i bentonitu (E558).

Poznaj więcej produktów i ich kombinacji, na które trzeba uważać, zapisz się na konsultację dietetyczną w Ełku lub online! 

Życzę zdrowia,

Urszula Pietraszek-Wojnach

Chcesz dowiedzieć się od nas czegoś więcej?