Czytelnia


Trądzik. Czy zmiana diety pomoże?!

Opublikowano: 15 lutego 2021 przez Urszula Pietraszek-Wojnach

Dieta a trądzik

Problem z trądzikiem dotyka nie tylko młodzież. Przyjmuje się, że trądzik młodzieńczy występuje u osób do 25 roku życia. Natomiast, sporą część moich pacjentów, pacjentek z trądzikiem stanowią osoby w wieku 30, 40 lat. W przypadku np. Pań, które zgłaszają się do mnie po pomoc, czynnikami, jakie mogły wpłynąć na pojawienie się tego schorzenia w późniejszym wieku, mają:

  • odstawienie antykoncepcji, zaburzenia hormonalne oraz pracy wątroby,
  • zmiany zachodzące w skórze ( nagłe przejście z cery tłustej, w cerę wrażliwą ),
  • uszkodzenie bariery lipidowej ( trądzik kosmetyczny ) przez nieodpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji, czy makijażu.

Niestety zdarza się, że wcześniej włączone leczenie dermatologiczne działa tylko na objawy, a nie samą przyczynę trądziku.

Co w przypadku takiej dolegliwości? U mnie działanie jest wielotorowe. Analiza skóry, zleconych wyników badań oraz dotychczasowej diety, dobór odpowiedniej pielęgnacji i planu żywienia.

Jakie produkty mogą nasilać trądzik?

W tym krótkim wpisie skupię się tylko na podaniu składników, związków, jakie należy wyeliminować bądź ograniczać w swoim menu. Są to:

– wszelkie gotowe słodycze, ciasta z cukierni, słodkie bułki, słodkie owocowe jogurty, serki homogenizowane ( tego typu produkty obciążają pracę wątroby, dodatkowo zaostrzają stany zapalne i proces glikacji w naszej skórze,

– nasycone tłuszcze, tłuszcze Omega 6 ( musi być między nimi, a Omega 3 odpowiednia proporcja) i fast foody, one podobnie- nasilają stan zapalny w naszej skórze ( nadprodukcję mediatorów- prostaglandyn ), zaburzają proces wydzielania łoju

– mleko krowie,

– ostre przyprawy,

– słone przekąski typu chipsy, paluszki, orzeszki w panierce,

– alkohol.

Ogólnie na stan naszej cery najgorzej wpływają produkty wysokoprzetworzone, bogate w łuszcze trans, w cukier, konserwanty i sztuczne barwniki.

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem i nie wiesz, jak sobie pomóc – umów się na konsultację w Ełku, bądź online.

Jako kosmetolog, specjalista odnowy biologicznej i dietetyk, od wielu lat skutecznie pomagam moim podopiecznym w walce z tym schorzeniem.

Urszula Pietraszek-Wojnach

Chcesz dowiedzieć się od nas czegoś więcej?